Як повідомляє видання «ОРД», із посиланням на Телеграм-канал «Тендерний Троль», закупівельна сторінка життя Арсена Куатовича Жумаділова розпочалась у квітні 2019, коли він очолив ДП «Медичні закупівлі Україні». Причини обрання саме його — позитивні рекомендації «антикорупційної спільноти», успіхи в управлінні одним з районів Одеської області та особиста протекція Мустафи Джемілєва.
Виходила досить гарна картинка- кримський татарин, з західною освітою, революціонер та реформатор.
Та вже скоро стало зрозуміло, що Жумаділов абсолютно нічого не розуміє в закупівлях, а основні критерії для потрапляння в його команду- кримськотатарське походження та незаплямована репутація. Професіоналізм, досвід та знання й розуміння закупівельного підґрунтя його взагалі не цікавили.
Результатом роботи Жумаділова у ДП «МЗУ» стали численні зриви постачання ліків на мільярди.
«Держпідприємство «Медичні закупівлі України» («МЗУ») у 2020 році зірвало закупівлі препаратів і медвиробів на суму майже 1 млрд грн.»
У — повідомила заступник міністра охорони здоров’я Світлана Шаталова у 2021 році.
Далі був скандал із закупівлею у час ковіду захищених медичних костюмів. Жумаділова патологічно цікавила лише «економія коштів», тому він, не розуміючи суті, дозволив досвідченому аферисту Олександру Беньяміновичу Соколовському поставити незахищені костюми маляра замість захищених медичних. МОЗ вчасно зупинив аферу, хоч і отримав інформаційний сморід від Соколовського та його корумпованих посіпак.
Далі-більше.
Вважаючи, що його імʼя вже стало загальновизнаним еталоном чесного та непідкупного закупівельника, Жумаділов робить закупівлі, дозволяючи собі порушувати ЗУ «Про публічні закупівлі». Він-найкраший, йому-можна. А коли учасники скаржаться до АМКУ, то не вважає за необхідне надавати на вимогу АМКУ документи. Саме за такі дії, ДП «Медичні закупівлі України» було оштрафовано в квітні 2023 року на 1 мільйон гривень. І уже восени 2024, АМКУ любʼязно надав розтермінування для ДП у сплаті цього штрафу, щоб відтягнути збитки держпідприємства та автоматичну кримінальну справу на тодішнього очільника ДП — Жумаділова.
Далі, все, як завжди.
«Антикорупційна» шобла (Каленюк, Шабунін, Ніколов та інші) рекомендує та радіє призначенню кмітливого кримського татарина на очільника новоствореного ДОТ. На посаді керівника Медзакупівель Жумаділов залишає свого заступника та вірного песика — Едема Адаманова, перетягнувши кістяк підлеглих у ДОТ на більші зарплати та обіцянки.
Попавши під сферу впливу старших кримськотатарських представників — Умєрова та Кліменкова, Жумаділов оголошує джихад всім попереднім постачальникам Міноборони, називаючи їх корупціонерами, картелями та баронами. Методи — свавільні та повністю незаконні. Самодур Жумаділов налаштовує всіх постачальників проти себе і залишає армію без продуктів ехарчування на початку 2024 року. Злякавшись, проводить незаконні прямі закупівлі їжі без тендерів у компаній-пустушок. Потім істерично починає розривати свої ж незаконні контракти. В результаті, падає на коліна перед попередніми постачальниками з проханням повернутись і стабілізувати ситуацію, а коли це відбувається, знову обманює їх і у протизаконний спосіб позбавляє останніх можливості брати участь у тендерах.
Хитрість Жумаділова зіграла з ним страшний жарт — компанії подають до суду та розносять вщент недолугих та некомпетентних юристів ДОТу.
Тим часом, апетити Жумаділва ростуть і він бачить, що «на сусідському газоні трава зеленіша»: агенція АОЗ Марини Безруковоі освоює більші бюджети, в неї зʼявляються улюблені постачальники Мавіків та РЕБу, постійні відрядження на оборонні виставки, а не на склади з гнилою картоплею та тухлими яйцями.
Жумаділов схиляє «закупівельного смотрящого» МОУ Дмитра Кліменкова і вже разом вони переконують Міністра Умерова обʼєднати ДОТ і АОЗ під керівництвом Жумаділова.
Безрукова і Ситник залучають ту ж таки «антикорупційну» шоблу і Жумаділова з Умеровим та Кліменковим оголошують зрадником інтересів, схематозником і т.і.
Перспектива Жумаділова тепер одна — звільнення та отримання, як мінімум, однієї кримінальної справи за мільйонний штраф Медзакупівлям.
«ФАКТИ»: колишні борці з корупцією і різноманітні бізнесмени, які у той чи інший спосіб долучалися до заходів в рамках даної боротьби, – склали цілий професійний пласт так званих асенізаторів галузей української економіки, які здатні переформатовувати будь-які встановлені правила гри під конкретного замовника як із середини України, у т.ч. з числа олігархів рівня Ріната Ахметова, Ігоря Коломойського, Віктора Пінчука тощо, так із закордону, як наприклад, BlackRock чи Vanguard. Чи це корисно для України? Чи потрібні більш радикальні заходи для знищення корупції? Можливо так, але світова практика, нажаль, демонструє цілковите подолання корупції дрібного гатунку, яка має несистемний характер, що не так і потужно впливає на економіку країн. А от рівень системної корупції стає більш професійним і потужним, адже не переймається процедурними змінами й спробами роздати нові перепустки до ринку закупівель, які вживаються Урядом і відповідними антикорупційними інституціями.
Чи можна казати про ефективність реформ, які реалізуються за такими принципами? Візуальний ефект безумовно є, але системно проблема ж не вирішується, окрім того, що будь-які фінанси держави ставляться під іноземний контроль, а вчорашні злодюжки-розбійники стають благородними корсарами.