На Одещині викрили «зернові схеми» на 10 млрд, серед фігурантів – Мунтян з БЕБ і ексдепутат Осіпов

очинаючи з 29 жовтня співробітники Державного бюро розслідувань, провели серію обшуків в управлінні Бюро економічної безпеки (БЕБ) України в Одеській області. Перевірки відбулися також за домашніми адресами керівника місцевого підрозділу Сергія Мунтяна та його заступників. Як повідомляють джерела, вони можуть бути причетні до масштабних махінацій із зерновим експортом, що призвели до багатомільярдних втрат для держбюджету.
За даними «ОРД» від 9 листопада 2024 року, незаконні схеми дозволяли окремим зернотрейдерам уникати сплати податків при експорті аграрної продукції за кордон. У результаті таких дій державі завдано збитків на суму близько 10 мільярдів гривень. Як стверджує видання, у схемі фігурує Сергій Мунтян, колишній депутат Одеської обласної ради Володимир Осіпов та, можливо, окремі керівники Одеської ОВА.
Раніше в медіа з’явилася інформація, що Осіпов, імовірно, є близьким соратником і діловим партнеромголови Одеської ОВА Олега Кіпера, який у минулому обіймав посаду головного прокурора Києва. Крім того, в декларації Кіпера за 2019 рік було зазначено, що його дружина позичила в матері Осіпова 25 мільйонів гривень.
Як пояснює автор каналу «Брудні ігри» журналіст Євген Плінський, суть схеми полягала в злагодженій співпраці між Одеським БЕБ, місцевою митницею та податковою службою. За їхніми даними, у випадках, коли податкова та митниця виявляли сумнівні моменти щодо походження експортованої продукції, Одеське БЕБ відкривало кримінальні провадження щодо потенційного ухилення від оподаткування. Проте, згідно з умовами «добровільного відшкодування», підозрювані компанії могли продовжувати експортувати зерно без подальших податкових зобов’язань.
«Пояснювати звідки в контролі експорту зерна взялася Одеська ВЦА не буду, адже про сумнозвісний Наказ №19 Кіпера-Москальова, від серпня 2023, «Про деякі питання фінансової дисципліни» вже розписано багато статей та аналітики, проти наказу виступили майже всі аграрні асоціації, а Громадське, навесні, навіть зробило ціле розслідування. Вони чітко розклали, як, вийшовши за рамки повноважень, Одеська ВЦА взяла під ручний контроль зовнішньоекономічну діяльність суб’єктів господарювання та координацію роботи митниці-податкової та БЕБ», — зазначає Плінський.
Він наводить в якості прикладу один з кейсів – компанію «ГРІН ЛАЙТ», що базується в Одесі. Її засновником та директором є Андрій Усканов. За даними митниці, тільки за 2024 рік ця фірма експортувала зерно на загальну суму близько 10,3 мільярдів гривень. Протягом року податкова інформувала митницю та БЕБ про відсутність підтверджень щодо походження продукції компанії, однак до уваги ці застереження не бралися.
Одеський БЕБ навіть залучив відповідні документи до кримінального провадження №72022160000000004 від грудня 2022 року, однак у червні 2024 року детективи повідомили митницю про нібито сплату «ГРІН ЛАЙТ» податку на прибуток у розмірі 4,5 мільйона гривень за перший квартал року. Після цього компанія продовжила безперешкодне митне оформлення й експорт зерна без сплати податків. За попередніми підрахунками, на цей момент недоотримані податки від компанії «ГРІН ЛАЙТ» складають приблизно 600 мільйонів гривень.
І – це лише один з низки подібних епізодів, задокументованих розслідувачами.
«Мутиться так, що на сьогодні, обсяг неповернення валюти в країну складає 3.5 млрд доларів, а обсяги несплати податків вимірюються мільярдами гривень. І хоча всі органи рапортують про нещадну боротьбу, по-факту, все їде», — резюмує автор каналу «Брудні ігри».

«Ар₴ументум»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *